Druhna na ślubie i weselu – co robi, kto może nią zostać?
16/03/2023Jeżeli jesteś już po przedwstępnym „TAK” i planujesz organizację ślubu i wesela, wybór świadka jest jedną z ważniejszej decyzji, przed którą staniesz. Wbrew pozorom wiele osób nie wie, kto powinien być świadkiem na ślubie. Zazwyczaj jest to zaufana osoba z najbliższego otoczenia: przyjaciółka, przyjaciel, brat, siostra itp. Niezależnie od tego, kto zostanie Twoim świadkiem, warto wiedzieć, jak zapytać o świadkowanie. Czy zrobić to zwyczajnie, bez specjalnych przygotowań np. podczas najbliższej rozmowy telefonicznej, czy może wymyślić coś oryginalnego?
Czy zostaniesz moją świadkową? Jak z klasą poprosić o świadkowanie?
Sama ceremonia ślubu, jak i następujące po nim przyjęcie, wiąże się nie tylko z dość dużym stresem, ale też wieloma zadaniami związanymi z ich organizacją. O ile łatwiej byłoby mieć u boku kogoś bliskiego, kto pomoże, doradzi, a nawet odciąży w wielu zadaniach związanych z przygotowaniem do ślubu, wyborem sukienki itp.
Według tradycji to właśnie świadkowa jest osobą, która może aktywnie włączyć się w przygotowania: pomoże zorganizować przyjęcie, będzie asystować podczas wybierania kreacji, zadba o dobry nastrój panny młodej itp. Jeżeli podobnego zaangażowania oczekujesz od swojej świadkowej, wypada wcześniej nakreślić jej swoją wizję jej przyszłych zadań. Nie każdy bowiem będzie czuł się dobrze w tej roli, będzie miał na to czas, a niekiedy nawet dodatkowe środki finansowe. Dlatego pytanie do świadkowej powinno być eleganckie i subtelne, jednocześnie dające możliwość odmowy bez psucia relacji i stawiania drugiej strony w niezręcznej sytuacji.
Jeżeli chcesz zadać pytanie świadkowej w sposób oryginalny i elegancki, zaproś ją np. na obiad lub kolację i po kilku przygotowanych wcześniej słowach wstępu, wręcz jej zaproszenie np. zatytułowane: prośba o świadkowanie. W wielu dobrych sklepach znajdziesz personalizowane zaproszenia ślubne, w tym specjalne zaproszenia dla świadków.
Czy zostaniesz moim świadkiem? Jak pan młody może poprosić o świadkowanie?
Nie wiesz, jak poprosić o świadkowanie? Wiele zależy od tego, kogo wybierzesz do pełnienia tej funkcji. Dlatego, zanim jeszcze rozpoczniesz przygotowania do planowania ceremonii, przemyśl, kto powinien być świadkiem na ślubie, a także kogo na świadka do ślubu można wybrać w świetle prawa. W Polsce istnieją bowiem określone wymagania prawne dotyczące wyboru świadka. Na przykład, świadek na ślubie musi mieć co najmniej 18 lat (niepełnoletni świadek na ślubie konkordatowym, czy cywilnym nie będzie mógł pełnić tej funkcji) i nie może być niewidomy lub głuchy, a także powinien legitymować się ważnym dokumentem tożsamości.
Odpowiednio skonstruowana prośba dla świadka o świadkowanie jest niezwykle istotna. Musisz być przygotowany na ewentualną negatywną odpowiedź i stworzyć osobie, którą prosisz warunki do grzecznego odmówienia pełnienia tej funkcji. Pamiętaj o tym, że najlepszy świadek będzie aktywnie uczestniczył w organizacji i przygotowaniach do ceremonii i następującego po niej przyjęcia. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że jest to nierzadko czasochłonna i odpowiedzialna funkcja, na którą nie każdy ma tyle czasu, chęci, możliwości, czy nawet finansów.
Jak wybrać świadka na ślub? Jeżeli wiesz już, że nie musisz szukać świadka, bo od dawna masz wybraną bliską osobę, przemyśl wręczenie mu oficjalnej prośby dla świadka. To będzie miły, angażujący i oryginalny gest. Nie masz pomysłu na tekst prośby, jaką umieścić na zaproszeniu?
Prośba o świadkowanie – tekst przykładowy
Szanowny/Drogi [imię świadka],
Jako nasz dobry przyjaciel lub członek rodziny, chcielibyśmy Cię poprosić o pełnienie funkcji świadka podczas naszego ślubu. Twoja obecność i wsparcie są dla nas niezwykle ważne w tym szczególnym dniu.
Będzie nam niezmiernie miło, jeśli zechcesz przyjąć tę rolę. Prosimy o potwierdzenie swojej obecności oraz informację, czy jesteś w stanie wypełnić obowiązki świadka.
Z poważaniem, [Twoje imię i nazwisko]
Jak widzisz, aby z klasą i smakiem poprosić bliską osobę o świadkowanie, nie wystarczy wysłać jej SMS-a z tekstem „szukam świadka na ślub, czy nim zostaniesz?”. Proszenie kogoś o to, by pełnił funkcję świadka, powinno mieć bardziej uroczysty charakter. Taka osoba ma duże znaczenie i dużą rolę do odegrania. Warto to więc odpowiednio docenić. Dla zachowania najlepszych relacji warto jest podejść do tego tematu z powagą i dobrze zaplanować tekst zaproszenia.