Świadek na ślubie – obowiązki świadkowej i świadka
16/03/2023Jak poprosić o świadkowanie?
17/03/2023W Polsce nie ma tradycji i obowiązku posiadania druhny na weselu, niemniej coraz więcej panien młodych decyduje się taki krok. Możliwość wyróżnienia najbliższych – koleżanek, przyjaciółek, czy sióstr podczas tak ważnej uroczystości ma wiele korzyści, które najczęściej odnoszą się do sfery emocjonalnej. Poproszenie bliskiej osoby o sprawowanie roli druhny na ślubie jest wyrazem zaufania, przyjaźni i szacunku. Sprawdźmy, jak z klasą poprosić o zostanie druhną, jak powinna być ubrana druhna i kto może nią zostać.
Kto to jest druhna?
Określenie “druh”, czy w rodzaju żeńskim “druhna”, odnosi się bezpośrednio do bliskiej, zaprzyjaźnionej osoby, na której można polegać. Druhna na ślubie pełni podobną funkcję. Ma towarzyszyć pannie młodej podczas przygotowań do ceremonii, a także wspierać podczas wesela. W zachodniej kulturze druhny często zastępują funkcję świadkowej w Polsce. Pomagają w czasie planowania i organizowania wesela. Z kolei w dniu ślubu asystują przy zakładaniu sukni, tworzeniu fryzury czy wykonywaniu makijażu. W trakcie ceremonii mogą trzymać bukiet i tren panny młodej.
Na samym weselu druhny często pomagają w organizacji zabaw i tańców, a także dbają o to, żeby panna młoda czuła się komfortowo. Są również niezastąpione podczas organizacji wieczoru panieńskiego.
Jednak w zgodzie z polską tradycją za większość z wymienionych czynności odpowiedzialna jest świadkowa, która dodatkowo pełni również bardzo istotną, formalną funkcję. Składa podpis na akcie ślubu i jest jednym z obowiązkowych uczestników na ślubie kościelnym i cywilnym.
Druhna a świadkowa
Jak już wspomnieliśmy, świadkowa na ślubie jest jedną z osób, których nie może zabraknąć podczas ceremonii świeckiej i kościelnej. Według polskiego prawa świadkowa na ślubie musi być pełnoletnia, powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych, musi legitymować się ważnym dokumentem tożsamości, a także nie może być niewidoma lub głucha.
Obowiązki druhny są zgoła inne. W zasadzie nie ma żadnych ścisłych wytycznych i wskazań do tego, kto może zostać druhną na ślubie. Większość takich uregulowań płynie raczej z tradycji i przesądów. Dawniej uważało się, że rolę druhny mogą pełnić wyłącznie osoby niezamężne. Obecnie uważa się, że druhna absolutnie nie musi być panną. Druhna może być mężatką lub rozwódką. Nie ma też znaczenia jej wiek, wyznanie, narodowość czy stan zdrowia. Na polskich ślubach coraz częściej widuje się małe druhny – dziewczynki, które dbają o uroczą oprawę uroczystości i np. sypią kwiaty przed ołtarzem.
Tak jak świadkową ma się jedną, tak druhen można mieć kilka. Ich liczba jest w zasadzie zależna tylko i wyłącznie od uznania panny młodej, jednak podaje się, że maksymalna liczba to 12 druhen.
Obowiązki druhny
Co robi druhna? Druhna w Polsce ma zwykle dużo mniej obowiązków niż na zachodzie, a dokładniej w Stanach Zjednoczonych. Według naszych zwyczajów większość spraw formalnych i obowiązków podczas organizacji przyjęcia i na samym weselu przejmuje świadkowa. Obowiązki druhny ograniczają się zatem do asystowania podczas ceremonii i zapewnienia estetycznej oprawy wizualnej. Zadania druhny nie są więc bardzo wymagające – dlatego dużo łatwiej jest poprosić bliską osobę o zostanie druhną i jednocześnie taką prośbę przyjąć.
Co robi druhna na ślubie? Najczęściej stoi w rzędzie obok innych druhen po stronie panny młodej, trzyma w dłoniach bukiet kwiatów i zakłada na czas ceremonii spójną kolorystycznie dla wszystkich druhen suknię, często zaproponowaną przez samą pannę młodą.
Wiesz już, kto to jest druhna i jakie są jej obowiązki. Dowiedz się również, jakie zadania najczęściej przypadają druhnom na ślubie i podczas zabawy weselnej.
Zadania druhny na ślubie
Druhny w kościele pojawiają się zazwyczaj przed ołtarzem jeszcze przed panną młodą, ale po zajęciu miejsc przez gości. Druhny w kościele stoją po stronie panny młodej, a drużbowie po stronie pana młodego. Wejście do kościoła panny młodej w towarzystwie muzyki jest zazwyczaj sygnałem rozpoczynającym ceremonię.
Na zachodzie bardzo często wybierana jest druhna honorowa, która pełni najważniejszą funkcję i jednocześnie jest osobą najbliższą pannie młodej. W Polsce taką funkcję pełni po prostu świadkowa.
Zadania druhny na weselu
Co robi druhna na weselu? Najczęściej po prostu bardzo dobrze się bawi! Zadania druhny na weselu nie należą do skomplikowanych. “Obowiązki” druhny podczas zabawy mogą ograniczać się na przykład do zachęcania gości do wyjścia na parkiet, a także dbania o dobry wygląd i nastrój panny młodej oraz gości. Niemniej w zdecydowanej większości wesel organizowanych w Polsce, zadania druhny kończą się na samej ceremonii ślubu.
Małe druhny na ślubie
Mała druhna na ślubie to niezwykle uroczy i wzruszający widok. Na małe druhenki
wybierane są najczęściej dziewczynki z najbliższej rodziny – siostrzenice, bratanice,
kuzynki, a nawet własne dzieci pary młodej. Dziewczynki najczęściej kroczą do ołtarza
przed wejściem panny młodej. Idą rzędem i na przykład sypią na ziemię płatki kwiatów.
Potem ustawiają się obok rodziców lub siadają na pierwszej ławce w kościele.
Czy zostaniesz moją druhną – zaproszenie dla druhny. Zadbaj o jego wyjątkowość!
Z uwagi na fakt, że druhna na ślubie i weselu jest osobą wyróżnioną, warto podarować jej specjalne, inne od wszystkich zaproszenie dla druhny. Jest ono wręczane jeszcze przed pozostałymi zaproszeniami dla gości. Prośba o bycie druhną może mieć następujące brzmienie:
“Czy zostaniesz moją druhną?
Jesteś dla mnie nie tylko bliską przyjaciółką, ale również osobą, na której zawsze mogę polegać i której zaufanie jest dla mnie niezwykle ważne. Dlatego nie wyobrażam sobie tego dnia bez Ciebie obok mnie.
Chciałabym zapytać, czy będziesz z nami w tym wyjątkowym dniu. Chcę dzielić z Tobą naszą radość i emocje. Będziesz miała również ważną rolę podczas ceremonii, a Twoje wsparcie i organizacyjne umiejętności na pewno będą nieocenione. Będę zaszczycona Twoją zgodą.
Podpis panny młodej”
Zaproszenia dla druhen warto wręczyć co najmniej na 3 miesiące przed ślubem. To da zaproszonym wystarczająco dużo czasu na przygotowania. Jeśli jednak planujesz ślub w sezonie letnim lub w trakcie wakacji, rozważ wysłanie zaproszeń wcześniej, ponieważ druhny mogą mieć już wakacje lub być na etapie ich planowania.
Prośby o świadkowanie warto przekazać równolegle z zaproszeniami dla druhen.
Strój druhny – jak powinna być ubrana druhna?
Jak powinna być ubrana druhna? Wiele zależy od indywidualnego zamysłu estetycznego pary młodej. Suknie na wesele dla druhny mogą przykładowo nawiązywać kolorystyką do poszczególnych elementów dekoracyjnych na przyjęciu lub do barwy kwiatów w bukiecie panny młodej. Fryzura dla druhny powinna być elegancka, ale skromna. Nie ma wymogu zachowania takich samych fryzur dla każdej z druhen.
Spójne sukienki dla druhen w zupełności wystarczą do zachowania atrakcyjnego akcentu wizualnego. Suknie można dobrać do każdej z sylwetki. Nie muszą mieć jednolitego kroju, ważne, by zachować podobną lub taką samą kolorystykę. Dzięki temu druhna plus size nie musi męczyć się w obcisłej kreacji typu syrena i odwrotnie – bardzo szczupła osoba nie będzie skazana na podkreślanie mankamentów swojej figury przez wymóg noszenia jednolitego dla wszystkich kroju.
Druhny na ślubie mogą mieć na nadgarstkach elegancki korsarz, czyli stroik z kwiatów, który wygląda jak bransoletka. Może wykorzystywać te same kwiaty, co bukiet panny młodej. Opaska na nadgarstek jest bardzo oryginalnym pomysłem na wyróżnienie druhen na ślubie i weselu. Makijaż druhny powinien być elegancki i subtelny. Głównym celem stylizacji jest efektowny wygląd, ale na tyle skromny, by nie przyćmić panny młodej. To jej dzień!
Podziękowanie i prezent dla druhny – co wybrać?
Miłym gestem po ceremonii jest wręczenie oficjalnego podziękowania dla druhny. Najlepszym na to momentem będzie wesele. Druhny powinny otrzymać podziękowania tuż po rodzicach pary młodej i świadkach. Uniwersalnym pomysłem na prezent dla druhny będzie np. box z kwiatami, czy też pamiątkowy kubek ze wspólnym zdjęciem i datą ślubu. Na zachodzie upominek dla druhny obejmuje również personalizowane szlafroki dla druhen, które zakładają podczas szykowania do ceremonii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby amerykańską tradycję przenieść na ten jeden dzień do Polski.
Mamy nadzieję, że wiesz już kto to jest druhna i jakie są obowiązki druhny na ślubie i weselu. Wybór druhen to bardzo osobista decyzja podjęta przez przyszłą pannę młodą. Powinna wybrać osoby, które są dla niej ważne i z którymi łączą ją silne więzi emocjonalne. Jeżeli chcesz zadać bliskiej Ci osobie pytanie o możliwość zostania druhną – zrób to z klasą i zadbaj o odpowiednią oprawę np. w formie oficjalnego zaproszenia.